רוח הארץ

תוכנית בוגרי צבא לרוח חברה וסביבה

פרטים נוספים

רוח הארץ

המדרשה לרוח חברה וסביבה
מנהיגות שצומחת מהשטח

ההרשמה בעיצומה – אוקטובר 2021

מדרשת רוח נכון לרוח ומנהיגות ומרכז הינם לסובלנות חברתית , מזמינים אתכם לארבע חודשים של עשיה לימוד ומעורבות קהילתית מחברת קצוות בליבה של ישראל.
התוכנית מיועדת לצעירות וצעירים בוגרי צבא, מכל רחבי הארץ המבקשים להתחבר לארץ, להכיר את חלקי החברה הישראלית במפגש בלתי אמצעי, להעמיק את עולם הרוח והדעת, לרכוש כלים, ולחולל שינוי בחברה בישראל ממקום עמוק ומחובר יותר.
הקבוצה מורכבת מדתיים וחילונים מימין ומשמאל אשר יוצאים למסע מעמיק ואינטנסיבי הכולל:

חודש מגורים ביישוב הערבי אבו גוש – לימודים במרכז הינם לסבלנו, לימודי שפה ותרבות ערבית, היכרות עם הכפר והחברה הערבית בעמותת בלנדר – Blend.Ar
שלושה חודשים של מעורבות חברתית ביישוב המעורב תקוע – , פעילות בין דתית (יהודית – פלסטינית) עיסוק בקידום חיים משותפים לדתיים וחילונים, מעורבות בחיי התרבות והאמנות של כפר האמנים בתקוע.
למעוניינים – שילוב לימודי תואר ראשון בחינוך! –  התוכנית מאפשרת התחלה של לימודי תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה בתוכנית "מיתרים" למנהיגות בחינוך. הלימודים נעשים במתכונת של יום לימודים בשבוע במהלך ארבעת חודשי התוכנית. המקנים נקודות זכות ואפשרות להמשיך להשלמת התואר.
רוח וקיימות – עבודה חקלאית ובניה בבוץ, לצד לימודי יהדות , קבלה, פילוסופיה, ספרות, ושירה,
יעוץ תעסוקתי והכנה לקרירה – יום בירושלים הכולל קורסי העשרה עם מרכז צעירים, בנושאי תעסוקה, קריירה, קבלת החלטות, התנהלות כלכלית ועוד

אתגרי המציאות הישראלית בעת הנוכחית מזמנים בפנינו הזדמנות לגדול ולהתחדש, קריאה לרוח רעננה של שינוי. אנו נדרשים לעשות דברים אחרת, להעז יותר להעמיק יותר להיפגש יותר, רק כך נוכל להבין ראשית את השלם ולאחריו את המורכבות הקיימות בו.
אם רוח חיים ותשוקת עשייה ויצירה נושבת בכם, אם ניצוץ אמונה של שינוי אמיתי מאיר מעינכם אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו.
רוח נכון,  שמה לה למטרה לייצר מנהיגות, בעלת תודעה חברתית רוחנית רחבה ובעלת ראיה "הוליסטית" הרואה את החברה האדם והטבע. להכשיר מובילים בעלי שורשים עמוקים בארץ ובחברה, קשר לכלל חלקי החברה הישראלית וארגז כלים מנהיגותי עשיר על מנת לפעול ולשפר את פני החברה בישראל.

 

 

עשיה חברתית

תואר ראשון בחינוך

לימודי תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה. בתוכנית מיתרים למנהיגות בחינוך המשלב דתיים חילונים

שטח

טיולים סדנאות, וחיבור לטבע במדבר יהודה

שת"פים עם ארגונים חברתיים ירושלמים

הכרות עם המגזר הציבורי, ארגוני חברתיים ואקטיביזים ירושלמי.

מפגשים עם אנשים מדתות ומגזרים שונים

מפגשי שיח עם נציגים מקצוות החברה הישראלית - פלסטינים ומתנחלים , חרדים וחילונים, פעילי שמאל, פעילי ימין ועוד.

לימודי זוהר

לימוד מרתק ומעמיק אל נבכי המיסטיקה היהודית.

לימודי קיימות

קיימות כוללת סביבה- חברה - כלכלה כיצד זה משפיע עלינו בתחומי החיים השונים ?

לימוד פילוסיפיה

הכרת עם תפיסות פילוסופיות והשפעתן על צורות המחשבה ותפיסת החיים שלנו.

רבי נחמן וקפקא

סיור בין ספרות ופילוסופיה כללית להגות יהודית קיומית והקווים המשיקים ביניהן.

מפגש בין עלי עוואד לרבנית הדסה פרומן

מפגש בין עלי אבו עוואד,פעיל פת"ח לשעבר והרבנית המתנחלת הדסה פרומן.

עבודה חקלאית

מסיק, והכנת זיתים כבושים שיהיה מה לאכול:)

סדנאות אמנות בכפר האמנים של תקוע

לימודי ערבית עם עמותת Blend.Ar

במרחב אותנטי ואפשרות לתרגול עם דוברי ערבית במגוון שיטות חדשניות, עם מיטב המורים והזדמנות לספוג לעומק את השפה והתרבות, לימוד בישול מאכלים מזרחיים ועוד,

בניה בבוץ

בבוץ מחומרים שונים הקיימים בשטח, הכרות עם עולם הקיימות, קומפוסט, פרמקלצ'ר ותרגול אורח חיים מקיים

רטריטים

מדטציה, מיינדפולנס באווירה מדברית

הכשרה תעסוקתית וכלכלית

קורסי העשרה עם מרכז צעירים, בנושאי תעסוקה, קריירה, קבלת החלטות, התנהלות כלכלית ועוד 

person_pin_circle

הישוב תקוע, ישוב קסום ומדברי היושב על ספר מדבר יהודה, בקרבה לירושלים.
ישוב קהילתי מעורב, לדתים וחילונים, בעל אוריינטציה של רוח טבע וקהילתיות ורוח של מפגש מפרה בין ימין ושמאל, דתיים חילונים, יהודים וערבים.
תקוע מושכת אליה אמנים ואנשי רוח רבים, אשר פועלים בה במסגרת כפר אמנים, פסטיבלים ואירועי תרבות. וכן פועלים בה מגוון של עסקי מלאכות ביתיות : יקב, מבשלות בירה, חקלאות מקומית, ואנשי טבע וקיימות.
הישוב תקוע ידוע כמתייחד בהיותו מצד אחד התנחלות חילונית דתית, ולצד זאת כמרכז של פעילות לדו קיום יהודי פלשתיני במרחב.
הרב מנחם פרומן זצ"ל ברוחו פעולת מדרשת רוח נכון כיהן כרבה של הישוב.
היושב שוכן במרחק 10 דקות נסיעה מירושלים ומאפשר גישה קלה למקומות העבודה והפעילות בירושלים.

התוכנית יושבת בקרוואנים בחלקו הדרומי של הישוב, באזור טבעי ופתוח עם נוף למדבר המאפשר חיי קבוצה וקהילה.
חברי הקבוצה מעורבים בהווי הקהילתי של הישוב , מקדמים חזון של חיים משותפים לדתיים וחילונים, מתנדבים בקהילה עם הנוער והקשישים , ולוקחים חלק במפגשי יהודים ערבים, ועוסקים כעבודה חקלאית ובקיימות.

person_pin_circle

אבו גוש הינו כפר ערבי קסום השוכן בהרי ירושלים אל מול כרמי גפנים ומטעי זיתים מוריקים לצד מספר מעיינות, המקום מהווה סמל לדו קיום והפך למוקד תיירותי בזכות בתי הקפה הססגוניים החומוסיות המעולות הקיימות בו. בכפר מתקיים פסטיבל מוזיקה ווקאלית שנערך פעמיים בשנה במנזרים העתיקים במקום . תושבי המקום ידועים כאנשים מתוקים, מאירי פנים ומכניסי אורחים.
במרכז הכפר שוכן מרכז הינם, מרכזה של התוכנית, מרכז סובלנות ובית המדרש המשלב תפיסות וקהלים מגוונים.
במהלך התכנית נזכה להכיר את תושבי המקום, להתארח אצלם בבית, לעבור סדנאות בישול, שירה, ריקוד. וכמובן למידת השפה הערבית עם עמותת Blend.Ar , בעזרת שיטות חדשנות שפותחו בעמותה, הכוללות תרגול אותנטי עם תושבי המקום והכרת היישוב לעומק.

מרכז הינם – הינו מרכז סובלנות הפועל בתוך מבנה עתיק ומרשים בלב הכפר, במרכז פועלת ספרייה, בית מדרש בעל מאפיינים ייחודיים: ראשית – הוא בית של כולם: מגיעים ללמוד וללמד בו חרדים מטלזסטון הסמוכה, קיבוצניקים מקריית ענבים שמעבר לגבעה, ערבים מהכפר, דתיים, חילונים וכל מבקשי דעת ושוחרי טוב. שנית  – תכני הלימוד עוסקים בערכים המשותפים לדתות ולתרבויות השונות, ובחשיבה על בניית חברה משותפת.
הייחוד השלישי נוגע לשיטת הלימוד בבית המדרש. זו משלבת את הקריאה היחפה והביקורתית של בתי המדרש הפלורליסטים עם העמקות ורוחב היריעה של עולם הישיבות.

עמותת Blend.Ar – המקיימת תוכניות אינטנסיביות ללימוד ערבית באבו גוש בשנתיים וחצי האחרונות. מטרות העמותה הן לקדם לכידות חברתית דרך לימודי שפה ותרבות ערבית והעמותה מפעילה תכניות גם לארגונים בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה, מוסדות אקדמיים , וארגונים נוספים במודל שפותח על ידי ג'וינט ישראל וקרנות הביטוח הלאומי.

קבוצת "מיתרים" ללימודי תואר ראשון בחינוך – התוכנית פועלת בשיתוף "מיתרים" של מכללת הרצוג . ומאפשרת למשתתפים יום בשבוע של לימודי חינוך ותואר ראשון במסגרת קבוצת "מיתרים"  ובכך לנצל את ארבעת חודשי התוכנית כבר להתחלה של לימודים אקדמאים ופיתוח עתיד מקצועי.
לימודים אלו מקנים נקודות זכות בתואר, ומאפשרות למשתתפים המעוניינים בכך להמשיך את הלימודים ל 3 שנים נוספות במתכונת של יום בשבוע, המקנים תואר ראשון ותעודת הוראה.
תכנית הלימודים ב"מיתרים" מותאמת לבוגרי ובוגרות מכינות קדם צבאיות, למורות חיילות, למדריכי מסע ישראלי ותגלית ולכל מי שרואה עצמו חלק מהשיח היהודי ישראלי. ושמה דגש על הכשרת מורים לחינוך המשלב בבתי ספר מעורבים לחילונים ודתיים.
התכנית מעניקה לסטודנטים כלים מיטביים בכדי להיות אנשי חינוך משמעותיים בכלל ובחינוך המשלב בפרט. הסטודנטים עוסקים בשלל הרכיבים המשמעותיים, הנוגעים להוראה:
– ידע רב הנדרש ממורה כדי לאפשר את הדיאלוג הרב-זהותי בכיתה
– כלים ומיומנויות ללמידה נגישה, המאפשרת דיאלוג בין זהויות של מקורות מארון הספרים היהודי
– פיתוח הזהות האישית והחינוכית של הסטודנט, אשר תאפשר לו להוביל שיח אישי או קבוצתי על זהות

חלק משמעותי בתכנית לימודי החינוך, הוא למידה בקבוצה מגוונת של סטודנטים. המגוון האנושי מאפשר מפגש ושיח דיאלוגי בין בעלי זהויות שונות: נשים וגברים, דתיים, מסורתיים וחילונים.

הלימודים נערכים בקמפוס היכל שלמה בירושלים בימי שלישי בעיקר
התכנית כוללת גם קורסים מקוונים, קורסים מרוכזים וסיורים
ניתן לקבל עד 16 ש”ש הכרה בלימודים קודמים
העבודה המעשית נערכת בבתי הספר המשלבים של רשת מיתרים
תנאי קבלה – תנאי הקבלה של המכללה בתוספת ראיון אישי
המסיימים מקבלים תואר ראשון ותעודת הוראה

create

הרשמה

מועדי התכנית
ארבעה חודשים
פתיחה 20/10/21
סיום 12/2/22

קבלה לתוכנית
השאירו פרטים כאן בטופס,
אנו נחזור אליכם עם פרטים נוספים ולשיחת הכרות.
מילוי טופס מועמדות
המתאמים יוזמנו לראיון
הרשמה ותשלום

לפרטים נוספים
רכז התוכנית , אורי לוי 050-4636737

עלות התוכנית 
– קורס ערבית 950 ש"ח (תשלום חד"פ)
– מחיר כולל לארבעה חודשים: 6500 ש"ח , התוכנית מעניקה 1500 ש"ח מלגת התנדבות
=  5000 ש"ח לאחר מלגה
– למעוניינים בלימודי תואר ראשון בחינוך – שנה ראשונה בחינם! למשלמים באמצעות הפקדון. (מטעם הקרן לחיילים משחוחררים ללימודים באזורי עדיפות לאומית)
המחיר כולל דיור, אך אינו כולל ארוחות הנקנות ומבושלות באופן עצמאי על ידי חברי הקבוצה.

דמי רישום בסך 550 ש"ח

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אלייך בהקדם:

account_circle
email
phone

אודות – רוח נכון

רוח נכון ברוח הרב מנחם פרומן זצ"ל קמה לפני שבע שנים , ומאז לוקחת חלק משמעותי בעיצוב פני העיר ירושלים, תוך פעילות מגוונת בשדות החינוך הרוח והחברה.
העמותה שמה לה למטרה לחזק את החברה הישראלית כחברה מגוונת ומלכודת בעלת מכנה משותף עמוק ורחב, ובעלת שורשים וזיקה לעם לארץ וליושביה.
מפעלי העמותה מתרכזים ביצירת שכבת מנהיגות צעירה בעלת ראיה רחבה וחכמת לב לצד ארגז הכלים ליצירת שינוי והובלה.
העמותה מפעילה מכינה קד"צ, תוכניות לבוגרי צבא וסטודנטים, מרכז לסובלנות ומפגש בין מגזרים, ומפיקה אירועי תרבות וקהילה במרחב הציבורי הירושלמי.

הרב המשורר והמחזאי מנחם פרומן זצ"ל היה דמות ססגונית ומיוחדת בנוף הישראלי, לצד עיסקו ברבנות בלימוד ובתורת הנסתר, הרבה לעסוק בעולם השירה והתרבות, הוא הציע פריצה דרך תודעתית ייחודית שנגעה בנימים עמוקים בנפש האדם. במהלך חייו עסק רבות בגישור בין ערבים ליהודים ובין דתיים לחילונים, וקיים שיח עם מנהיגים דתיים מוסלמיים בניסיון להגיע להסכם שלום על בסיס דתי. בדרכו האיר זוויות חדשות בהן ניתן להתבונן במציאות, ונחשב לא פעם כמי שהקדים את זמנו.